Jsou to v mých očích výjímeční lidé, kteří vymysleli něco úžasného. Mají vlastní rukopis, který pozná každý na první pohled. Nemusím vám asi zdůrazňovat, jak těžké je to ve světě šití.
A přesto, i tady jsou a není jich málo!
Pojďme si povídat o jednom šicím stylu.
Stylu, který je:
Ještě jste na Tildu nenarazily?
Myslím si, že jste se už potkaly, ale nikdo vás ještě neseznámil. Ráda se o to pokusím.
Tilda je řemeslná značka založená norskou designérkou Tone Finnanger. Vyrůstala v Oslu,hlavním městě Norska.
Měla vždy ráda umění a řemeslo.Inspirovali jí členové rodiny.
Brzy začala zkoumat, jak by si vydělala na živobytí svým talentem. Jejím snem bylo dělat panenky a scenérie pro animované filmy,zatím co v reálném životě pracovala v řemeslném obchodě.
Tato kombinace je to, co nakonec vedlo k myšlence vzniku Tilda.Tato značka má svůj osobitý styl. Jistě se vám právě teď vybaví Tilda zvířátka, panenky Andělky, skřítci Hajánci.
To není všechno, Tilda navrhuje také textil, papír a vydává knihy.
První produkty Tilda spatřily světlo světa v roce 1999, ve stejném roce vyšla první Tilda kniha. Následující období, Tilda zaznamenala raketový start své popularity. Každý rok je prezentován 120 – 150 nových produktů Tilda. V Tilda světě, je určitý postoj k životu, náladový a romantický.
Tomu my ženy musíme rozumět.
Tilda knihy byly přeloženy do 18-ti jazyků. S velkou radostí budete číst, že některé jsou přeloženy i do češtiny.
Oficiální blog Tilda: www.tildasworld.com
Padla mi do oka na internetu, hned jsme se staly dobrými přítelkyněmi. Nějaký čas jsme strávily spolu v mojí šicí dílně.
Máme hodně společného. Milujeme šití, kreativitu, nové projekty a líbí se nám romantický styl.
Nejdříve pro mě byla tajuplná a nedostupná. Viděla jsem její Andělky, ale netušila jsem, kde se berou. Kde švadlenky našly tyto originální střihy a naučily se šít panenky s pidi detaily.
Jednou jsem se dopátrala ke slovu TILDA, našla jsem zdroj informací a mohla jsem nasávat tu krásnou atmosféru, která z Tildiček vyzařuje.
Chtěla jsem si je vyzkoušet. Nakoupila jsem první tři knihy a pustila se do šití.
Knihy byly v angličtině, ale vystačila jsem si z obrázky a střihy.
U šicího stroje jsem pochopila, proč Tildě propadlo tolik švadlenek.
Moje favoritka je Andělka z Tilda’s Summer Ideas.
Můžeme se do šití pustit společně.
Střih na Andělku najdete v knize: Tilda’s Summer Ideas.
Je chráněn autorskými právy, která respektuji.
Budeme potřebovat:
Dva obdélníky z tělové látky asi 38 x 18 cm položíme lícem na sebe. Na látku položíme střih tvaru nohou tak, aby jsme měly po obvodu místo na šev. Perem pilotem obkreslíme tvar.
Na šicím stroji upravíme délku stehu na menší steh. Na mém šicím stroji je to 1,9 mm. Kratší steh zmenšuje pravděpodobnost párání a prolézání dutého vlákna přes stehy.
Sešijeme tvar nohou po obvodu. Nahoře nesešíváme. Sestřihneme šev asi na 3 mm.
Nohy potřebujeme přetočit do lícové strany. Čím menší tvar budeme převracet, tím hůře to půjde. Proto je povoleno pozvat si k převracení jakékoliv pomůcky, co doma najdeme :).
Ukážu Vám svůj malý fígl na převracení dílů.
Budete potřebovat předmět s tunelem. Široký tak, aby se vešel dovnitř přetáčeného dílu. Já jsem si vzala na pomoc plastovou cívku. Další předmět, který budete potřebovat je něco tenkého co se vejde do tunelu. U mě je to štětec.
Cívku jsem vložila dovnitř sešitých dílů nohy. Štětcem jsem vsunula do cívky špičku nohy.
Jde to docela lehce. Až vykoukne převrácená špička nohy. Rukou zatáhnu a tunelem hladce projede zbytek látky. Nohu mám protočenou.
Na noze si poznačíme podle střihu místo kde je koleno. Teď nohy naplníme kuličkami dutého vlákna. Z dutého vlákna oddělujeme malé části, které vkládáme do špičky nohy. Duté vlákno stlačujeme. Pomáhám si opět tím, co doma najdu. Moje „speciální“ pomůcky k tomuto účelu jsou už známý štětec a vařečka „o)
Pokud si přejete, aby Andělka uměla sedět, doplníme duté vlákno po značku, kde je koleno. Prošijeme mohu v této značce a plníme dále.
Pokud koleno neprošijete, Andělka nepokrčí nohu v koleně.
Naplníme co nejvíce celou nohu. Nahoře strojově sešijeme otvor.
Na ruce budeme potřebovat dva obdélníky z tělové látky 20 x 10 cm a dva obdélníky z látky na vrchní díl šatů 5 x 10 cm. Na líc tělové látky položíme líc látky na šaty. Sešijeme stranu dlouhou 10 cm.
Stejně sešijeme další dva obdélníky. Šev sežehlíme jednou nahoru, podruhé dolů – vytvoří se nám zámeček.
Oba díly položíme lícem a sešitým švem na sebe. Položíme střih na ruku. Na šev umístíme linku na střihu, která zakresluje krátký rukáv. Postupujeme již známým způsobem, jako u šití nohou. Obkreslíme tvar a šijeme po zakreslené linii. Vodorovný otvor nesešíváme. tudy budeme přetáčet a plnit ruce.
Ruce přetočíme a naplníme. Otvor zatím nesešíváme.
Na tělo budeme potřebovat dva obdélníky látky tělové 13 x 10 cm a látky na vrchní díl šatů 25 x 20 cm.
Střed obou látek přiložíme lícem na sebe. Sešijeme a sežehlíme do zámečku.
Oba díly přiložíme lícem a švem na sebe. Umístíme střih na tělo Andělky. Linku na výstřih šatů umístíme na sešitý šev. Jak už umíte, obkreslete tvar a sešijte v linii obkresleného tvaru. Dole nesešíváme.
Sestřihneme šev. Tentokrát použijeme i cik – cak nůžky a projmuté linie sestřihneme i těmito nůžkami. Přetočíme a naplníme kuličkami dutého vlákna.
Naplníme tělo Andělky.
Přišijeme nohy k tělu. Nejdřív jsem položila nohy na tělo a přišila strojově.
Z druhé strany našpendlíme a přišijeme.
Umístíme ruce na tělo. Švy na sebe. Nejdříve našpendlíme a potom přišijeme.
Obličej Andělce vytvoříme pomocí dvou teček, budou to oči a začervenáním líček.
Doporučuji oči kreslit ještě dřív než našijete vlasy. Pokud se obličej nepovede, máme druhý pokus na druhé straně. Nepovedený obličej schovají vlasy.
Vlnu na vlasy namotáme na předmět vhodného průměru. Jednu stranu rozstřihneme.
Rovnoměrně umístíme na střed hlavy Andělky. V předu vlasy zakryjí šev. Přichytíme špendlíky a ručně, nití ve stejné barvě jako je vlna, přišijeme.
Vytvořte účes dle své fantazie a zručnosti. Závěrem sestřihněte konec vlasů do souměrné délky. Vlasy můžete přišít k hlavě v místě uší.
Obdélník na šaty zažehlíme ve spodním okraji 1 a 1 cm do rubu. Přeložíme na sebe látku lícem dovnitř. Srovnáme boční okraje, zažehlení rozložíme a sešijeme. Sežehlíme šev. Složíme zažehlení v délce a prošijeme.
Šaty oblečeme Andělce. Až budeme spokojeni s délkou šatů, nahoře zahneme látku do rubu.
Zahnutí zažehlíme. Oblečeme Andělce a upravíme šíři šatů řasením nebo sklady. Přišijeme šaty k tělu Andělky.
Ušijeme šerpu. Obdélník látky přehneme na polovinu. Obkreslíme tvar šerpy, prošijeme. Sestřihneme šev a přetočíme otvorem do lícové strany. Vyžehlíme.
Šerpa šaty ozdobí a zakryje řasení. Naaranžujte šerpu na Andělku a ručně jí přišijte.
Saténovou šňůrku přeložíme na polovinu, uděláme uzlík. Délka šňůrky nemá být delší než Andělka. Přišijeme na záda pod křídla.
Teď už dobře známým postupem ušijeme křídla. Látku na křídla dáme lícem k líci. Obkreslíme tvar a šijeme po linii. Ve spodní, rovné straně si necháme otvor na protočení a plnění. Sestřihneme šev. V kulatinách nastřihneme ke švu.
Protočíme. Plníme dutým vláknem.
Umístíme Andělce na záda. Přišijeme ve spodním okraji, tím zároveň přišijeme otvor v křídlech. Potom stehem přichytíme nahoře z každé strany šňůrky.
Křídla mají být umístěny z pohledu na přední straně v této výšce.
Panáčka / Anděla nebo panenku / Andělku vás naučím šít v 7 modulu v online kurzu Škola šití.
Naučíte se:
Návod na šití (nejen panenky) není zpracovaný jako fotonávod, ale jako videonávod. Tento způsob učení šití má skvělé výsledky.
Téma šité panenky jsem zpracovala v 7 modulu online kurzu Škola šití.
Máte chuť tvořit něco vlastními rukama, ale netušíte, jak začít, pak jste na správném místě.
Zvu vás do hravého online kurzu zdarma: ŠIJU PRO RADOST
Který vás naučí vytvářet malé projekty s lehkostí a jistotou, přinese radost do vašeho šicího světa. Postupy šití jsou zpracovány jako video návody. Máte možnost se zapojit do aktuální výměnné hry pro švadlenky - Swapu.