Jak se naučit šít

Šité výrobky a projekty jsou všude kolem nás. Jen se rozhlédněte… začíná to oblečením, které denně nosíme. Potom to jsou praktické věci, které používáme a které nás obklopují. Třeba je už ani nevnímáte a nevidíte za nimi ruční práci. Nebo naopak ji vidíte a líbí se vám, sem tam si smutně nebo závistivě povzdechnete, protože byste také chtěla umět šít, ale nevíte, jak na to.

Někdy jste třeba trochu naštvaná, že jste se šít nenaučila a teď neumíte praktické zašívání v domácnosti. Často je potřeba něco zkrátit, prodloužit, olemovat, záplatovat …

Jste kreativní duše, která u tvoření ožívá a naplňuje ji, když ji pod rukama vzniká něco nového a krásného. Navíc něco, na co může být pyšná?

Máte náročnou práci nebo také životní situaci, u které se vám hlava nezastaví a prostě potřebujete vypnout a zaměstnat ji něčím jiným?

Přišla ta velká chvíle, kdy se osamostatňujete a zařizujete si vlastní život a bydlení?

Stala jste se maminkou. Je tu ten milovaný uzlíček, pro kterého chcete jen to nejlepší? Z vlastní zkušenosti vím, jak inspirující je doba, kdy se vám narodí děti a máte touhu je i celou domácnost obléknout do bavlnky… zašít je láskou.

Jste v zaslouženém důchodu, ale nepatříte k těm, co složí ruce do klína a stále chtějí něco smysluplného dělat?

Ať už jste se v některé situaci výše poznala nebo ne. Prostě a jednoduše se chcete naučit šít!

Oficiálně učím šít ženy, jako jste vy, od roku 2015. Neoficiálně asi od roku 1997, kdy jsem ještě na škole začala učit šít svou první studentku. Vybrala jsem si svůj vysněný obor dámskou krejčovou. Sestra si zvolila jinou školu, ale také chtěla umět šít. Tak jsme se do toho pustily.

Jsem pyšná na všechny své studentky a díky internetu jsou jich stovky. Nasbírala jsem zkušenosti jako lektorka šití a protože se mě často ptáte, jak se naučit šít, sepsala jsem pro vás takové desatero.  Jsou to nezbytné ingredience k tomu, abyste se naučila to krásné řemeslo.

Přečtěte si jej a doufám, že budete překvapená, jak snadné to je.

 

Desatero, jak se naučit šít:

 • MOTIVACE. Šít se chcete naučit z nějakého důvodu. Je jedno, jaký důvod to je. Musíte věřit tomu, že to zvládnete.Důležité je, abyste to opravdu chtěla, nenechala se odradit nepohodlnými začátky. Dobře přece víme, že každý začátek je těžký.

 

 • NEVZDAT TO A NEVYMLOUVAT SE. Za výmluvy, že na šití nemáte talent se neschováte. Šít se naučí každý, stačí jen chtít! Někdo má dar od pána Boha a jde mu to samo. Jiný to má „vydřené“, ale šít se naučíte, když chcete a nevzdáte to. Když něco chcete, jste to jen vy, na kom záleží, jestli toho dosáhnete. Takže nehledejte žádné výmluvy, proč to nejde, ale přemýšlejte nad argumenty, jak to udělat, aby to šlo.

 

 • ŠICÍ STROJ. Na začátky nepotřebujete žádnou supr moderní mašinu, za velké peníze s desítkami funkcí a patek, které stejně nebudete umět ovládat. Potřebujete jakýkoliv stroj, který umí šít základním rovným stehem a cik-cakem / entlem. Důležité je, aby stroj provazoval steh. Na stroji, který šije „rozhozeným“ stehem, trhá nebo cuckuje nitě se šít nedá. Takový stroj odradí každou švadlenku. Pozor na to, může vás od šití odradit napořád. Poptejte se, prohledejte skříně a stroj si půjčte. Pokud nebude hezky šít a ještě půjde seřídit, nechte ho servisovat. Stroj na začátky si můžete koupit. Kvalitní stroj koupíte už od 3 000,- Kč.

 

 • NŮŽKY. Na úplné začátky vám stačí to, co už doma máte. Pokud doma nenajdete, kupujte si kvalitní věci. Lépe se s nimi pracuje a více vám to půjde a bude vás to bavit. Kvalitních nůžky s kterými budete stříhat pouze látku. Ostatní materiály je tupí.  Jejich cena není nijak závratná. Kosmetika nás někdy stojí mnohem víc a vydrží mnohem míň :). Používám a doporučila bych vám třeba  nůžky KAY. Dále byste měla mít po ruce nůžky pomocné na papír a ostatní materiály. Potom budete ještě potřebovat metr, špendlíky, nějaký značkovač – křídu, tužku, pero pilot.

 

 • ZÁKLADNÍ ŠICÍ VYBAVENÍ. Metr používám krejčovský. Špendlíky s hladkým tělem, bez vroubků. Stejně tak jehly. Značkovač na látku může to být tužky, křída nebo pero pilot. Pravítko, ať nekreslíte a nestříháte čáry „od oka“! Páráček, bodec, protože párání k šití neodmyslitelně patří. Nitě. Na šití běžně používám polyesterové nitě v návinu 1000 m. Použijte ty, co objevíte doma.

 

 • LÁTKY A MATERIÁL. Na začátky vám stačí to, co máte a najdete doma – recyklujte. Pokud budete nakupovat, doporučuju vám krásné bavlněné látky. Já z nich ušiju téměř cokoliv. Ostatní materiály nakupujte až když je budete potřebovat na konrétní projekt. Nebojte se materiálů a výztuží, které neznáte. Je to stejné, jako s novými kamarády, až se lépe poznáte, budete spolu velmi dobře vycházet. Chce to čas.

 

 • SEZNAMTE SE. Udělejte si čas a prostor na seznámení se svým šicím strojem. Ideální bude, když k němu máte návod na použití. Zjistěte, jak se navléká horní a spodní nit. Prozkoumejte jak „přepínat“ stehy. Jak je zvětšovat a zmenšovat. Kde je kolečko napětí horní nitě. Netočte s ním pokud je stroj seřízený a hezky šije. Zjistěte jak zvednete šicí patku. Kde stroj zapošívá …

 

 • TAK ŠIJEM. Vezměte si kus bavlněné látky, přeložte jej na polovinu a sestřihněte okraj, aby byl rovný. zvedněte patku šicího stroje a položte jí vedle sestřiženého okraje. Šijte rovně. Okraj patky kopíruje okraj látky. Začátek a konec zapošíváte. To trénujte tak dlouho, jak dlouho vás to bude bavit. Rovné šití na patku je základ! Potom můžete prozkoumat další stehy a funkce, které váš stroj umí. Pozor, ať ho nerozštelujete, měla byste vždy vědět, jak ho vrátíte do původního nastavení.

 

 • PRVNÍ PROJEKTY. Nebojte se toho a pusťte se do šití. Na první šití si vyberte projekty, co se vám líbí, víte, na co to bude a je to snadné. Šít se naučíte tak, že šít budete! Je jedno co budete šít, ale šijte často a hodně. Časem se posuňte zase o kousek dál k mírně složitějšímu projektu. Pokud budete opravdu šít, časem zjistíte, že to co jste před tím nezvládla, teď už ušijete, jako nic.

 

 • POCHVAL TE SE A POCHLUBTE SE. To nejdůležitější na konec. Pochvalte sama sebe za každý ušitý kousek. Buďte pyšná na to, co jste dokázala ušít. Nebuďte na sebe přehnaně náročná. Dovolte si dělat chyby, na kterých se učíme. Pochlubte se se svým šitím každému, kdo bude ve vašem okolí, manželovi, dětem, rodičům, kamarádům a známým. Donuťte je, aby vaše pokroky ocenili a chválili. Často se nejdříve musíme naučit pochválit samy sebe, aby se to naučilo i naše okolí. Pochvala a ocenění naší práce je ta největší odměna a je k nezaplacení!

 

Ano, tak snadné to je.

Nečekejte, že vám šití půjde samo. Je potřeba poznat ho, seznámit se a udělat mu místo ve svém srdci a domově. Pokud to nevzdáte, odměna bude několikrát větší než vydaná námaha.

Jednou si při plánování projektu uvědomíte, že vlastně dokážete ušít na co si vzpomenete. Možná se podíváte zpátky a nostalgicky si vzpomenete na své začátky, kdy jste si ještě myslela, že něco ušít nedokážete.

Sbírejte zkušenosti, dovednosti a znalosti. Bez základních informací to nejde. Čím kvalitnější ty informace budou, tím lépe se vám šití bude dařit a výsledek bude stát za tu námahu. Potom vás to bude bavit a budete šít, tím se budete zlepšovat.

K cíli vede několik cest. Každá si vybereme jinou. Některá zvolí klikatou a delší cestu pokus – omyl. Jiná si raději zaplatí za zkratku k cíli a získá informace pěkně hezky naservírované téměř na zlatém talíři :).

Už je to, že jste dočetla až sem svědčí o vašem opravdovém zájmu a jistotu úspěchu.

Šití je snadné, stačí jen vědět, jak na to!

Doufám, že vám moje zkušenosti pomohou a pokud jste třeba váhala a tápala, pustíte se do AKCE. První a nejdůležitější krok je ZAČÍT.

Protože se o svou lásku k šití a šicí zkušenosti ráda dělím s ostatními švadlenkami, mám tu pro vás pár konkrétních tipů:

 

Napište mi, jestli vám tento článek pomohl a nebo jestli vám v něm něco chybí.

Pochlubte se mi se svými šicími projekty. Jsem pyšná na každou maličkost, kterou se mnou ušijete. Pomáháme si navzájem, já se s vámi dělím o své šicí zkušenosti a vy jste moje múzy a motivace tvořit další a další projekty.

Děkuji, že máte zájem o moje šití. každý den mě přesvědčujete o tom, že to co dělám má smysl ❤️

Lektorka šití a online podnikatelka.

Zakladatelka Online školy šití. Autorka online kurzů a elektronických knih.

Ukážu vám tvořivý svět šití.

 

Máte chuť tvořit něco vlastními rukama, ale netušíte, jak začít, pak jste na správném místě.

Zvu vás do hravého online kurzu zdarma: ŠIJU PRO RADOST

Který vás naučí vytvářet malé projekty s lehkostí a jistotou, přinese radost do vašeho šicího světa. Postupy šití jsou zpracovány jako video návody. Máte možnost se zapojit do aktuální výměnné hry pro švadlenky - Swapu.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky