Online kurz HRAVÉ ŠITÍ PATCHWORKU

Patchwork si našel cestu do srdcí a šicích dílen žen a mužů na celém světě a věřím, že si získá i vás.

Je to přesná technika šití, kdy z látek sešíváme vzory do bloků.

Já sama jsem mu dlouho odolávala asi proto, že jsem megaloman a šití pidi věciček mě moc neuspokojuje. Také jsem se v něm ztrácela a nedával mi smysl, netušila jsem, z kterého konce jej uchopit. Zasekla jsem se i na šití patchworku v palcích.

Až jsem odhodila všechny přesvědčení a pustila se do šití patchworku hravě, teprve potom jsem si k němu našla cestu a oblíbila si jej.

Pamatujte, že nic nemusíme, my jen můžeme… nemusíme dodržovat pravidla, můžeme si šít tak, jak nám to dává smysl a jak nás to baví!

Třeba jste na tom podobně a potřebujete se osvobodit od pravidel a počítání tradičních vzorů a jen si užívat kreativní proces šití a tvoření. Nebo jste se s šitím patchworku dodnes nesetkala a chcete začít objevovat tuto techniku hezky od základů.

Kurz jsem rozdělila na lekce.

V lekcích vám informace vysvětluju:

 • v textech,
 • video postupech
 • a na fotografiích.
 • Pokud je to potřeba, máte k dispozici pracovní listy se seznamem materiálu
 • a šablony k šití.

Dozvíte se :

– Teorii. Teorii o patchworku, co to je a kde se tu vlastně vzal?

– Přípravu. K přípravě před šitím, která je všeobecná pro celý kurz, jsem přidala přípravu před šitím parchworku, ve které najdete pomůcky na materiály určené pro tuto techniku.

– Praxi. Praktické lekce, ve kterých postupně projdeme patchworkovými základy. V lekcích vás provedu základy šití patchworku a seznámím vás s tradičními i moderními metodami šití patchworku. Budete si spolu se mnou trénovat a šít patchworkové bloky – vzorníky.
– Projekty z patchworkových bloků. Ukážu vám, jak s bloky pracovat dále a zašívat je do konkrétních projektů. Každý patchworkový blok se hodí na šití polštářků. Když si postup promyslíme, můžeme patchworkový blok přizpůsobit a ozdobit jím téměř kterýkoliv projekt. Tašku, taštičku, obaly a jiné. Bloky/vzorníky sešívaná do deky se nazývají simpler quilt.

 

Průběh kurzu:

 • Kurz se vám po vstupu začne otvírat postupně po lekcích. Je to proto, abyste měla dostatek času na zpracování nových informací.
 • Pokud tempo kurzu nestíháte, nic se neděje. Obsah vám nezmizí a přístup do kurzu vám zůstává zatím na dobu neurčitou. K lekcím se můžete kdykoliv vracet.
 • Dejte patchworku šanci! Pouze procházet lekce, číst texty, prohlížet si obrázky a pouštět videa nestačí. Důležité je šít! Jen tak se tuto techniku a šití můžete naučit, užít si ji a používat ji.

Nezapomeňte, že patchwork je kreativní technika šití a jeden vzor může mít desítky podob. Můžete měnit rozměry dílů, u některých vzorů i místo, jinak kombinovat látky.

Užijte si ten proces. Hrajte si.

Navíc se seznámíte se základními patchworkovými technikami a vzory.

Kurz jsem tvořila asi 2 měsíce. Po natočení posledního videa jsem byla velmi unavená, ale šťastná! Protože se to zase povedlo.  Kurz plní své poslání. Svědčí o tom i reakce švadlenek, které už prošly prvním kolem.

Já sama jsem se do šití patchworku zamilovala a určitě své šití budu patchworkovými vzory zdobit dál a můžete se těšit na další zajímavé projekty.

Zároveň se mi potvrdila teorie, že si do své šicí dílny máme pořizovat pouze pomůcky, které budeme používat.

Natáčení kurzu jsem třeba začínala se základními patchworkovými pomůckami a končila s rozšířenou výbavou včetně malé žehličky :). Vybavení jsem si pořídila, protože mi usnadňuje práci a protože budu patchworkové bločky šít dál. Tedy se mi investice vyplatí.

 

Co se v kurzu dozvíte a naučíte hezky týden za týdnem?

 1. LEKCE / ZAČÍNÁME

Ještě než se pustíme do šití patchworkových vzorů, připravíme si pomůcky a materiály.

Příprava na šití je důležitá, nepodceňujte jí! Už tady můžete dělat chyby, díky kterým váš ušitý projekt nebude vypadat, jak byste si přály.

Projděte si všechny informace. Některé už znáte, jiné jsou pro vás třeba nové.

Všechny informace, které v kurzu najdete vycházejí z mé vlastní praxe. Doporučuji vám pomůcky, materiály a postupy šití, které sama používám a které jsem si oblíbila. Vyzkoušejte je se mnou.

Nebudeme se věnovat „jen“ teorii. Čeká na vás šití patchworkového bločku přes šablonu.

 

2. LEKCE / ČTVERCE A ČTVEREČKY

 • V tomto týdnu se budeme věnovat šití ze čtverečků.
 • Čtverec je jeden ze základnách tvarů. Někdo by si mohl myslet, že je hodně obyčejný. Nenechte se oklamat. Nezapomeňte, že v jednoduchosti je krása.
 • Já sama asi nikdy nepřestanu obdivovat to množství vzorů z „obyčejného“ čtverečku.
 • Díky jeho jednoduchosti se můžeme na konkrétních bločcích učit patchworkové základy.
 • Čtverec můžeme dělit – krájet na díly. Díky tomu, po sešití vznikají zajímavé vzory.
 • Čtverce můžeme sešívat samostatně nebo s dalšími tvary.
 • Čtverec je snadný tvar a šití se čtverci vás bude bavit!

 

3. LEKCE / PRUHY A OBDÉLNÍKY

Šití z pruhů vás bude bavit! Je to velmi kreativní proces, který může a nemusí mít pravidla.

Co tím myslím?

 • Když chcete ušít konkrétní blok z pruhů, který má dané rozměry a naplánovaly jste pravidelné střídání pruhů, potom jste mu daly pravidla.
 • Pokud chcete šít jen tak a třeba spotřebovat zbytky z šicí dílny, můžete sešívat pruhy do nějakého tvaru, který nakonec oříznete. V tom případě pravidla nemá.

Z pruhů také vychází spoustu rychlých postupů.

Co to znamená? Znamená to, že začínáme nařezáním pruhů, potom je sešijeme abychom je rozřezaly do různých tvarů a sešily. Výsledkem můžete být mile překvapené.

 

4. LEKCE / PATCHWORK HRÁTKY

Vyhrňte si rukávy, nastartujte řezací kolečka a jdeme na to!

 • Základy patchworku máme za sebou a teď se do toho můžeme pustit. Čekají na vás další vzory a techniky.
 • Vyzkoušejte si i další techniky šití. Třeba ruční šití patchworku je velmi uklidňující a nepotřebujete k němu šicí stroj.

 

 

Chcete patchwork pustit do vašeho šicího koutku?

Online kurz HRAVÉ ŠITÍ PATCHWORKU >>>

Lektorka šití a online podnikatelka.

Zakladatelka Online školy šití. Autorka online kurzů a elektronických knih.

Ukážu vám tvořivý svět šití.

 

Je plný zajímavých projektů, do kterých ráda střihnete. Jejich šití vás bude inspirovat, motivovat a bavit! Naučíte se fígle a vychytávky, zrychlíte postup šití a kvalita zůstane. Získejte video návody a přesné postupy k exkluzivním šicím projektům, ty najdete jen v Šicím klubu.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky