Šicí patky

V šití nám práci usnadňují šicí patka. Ke každému šicímu stroji máme nějaké v „základní výbavě“, jiné si můžete na svůj šicí stroj dokoupit.

Jen si dejte pozor, ať nekupujete patky zbytečně. Vybavte se jen těmi, které budete opravdu potřebovat a používat. Někdy nám hledání a výměna šicí patky zabere více času, než kdybychom daný krok ušily základní šicí patkou.S některými patkami se také musíme naučit šít. Není to jen o tom, že ji vyměníme a šijeme.

Představím vám patky, které jsem si oblíbila a používám v šití.

Taková malá inventura u šicího stroje.

Záleží už na každé z nás, jaké patky si oblíbíte. Požadavky na šicí patky jsou odvozeny od toho, čím se v šití zabýváte.

Aby to nebylo zase až tak jednoduché, výrobci šicích strojů to ještě trochu zašmodrchali.

Šicí patky musíte kupovat na konkrétní tip šicího stroje. Hlavně u starších strojů potom bývá problém patky dokoupit.

 

Patky v akci.

Nafotila jsem vám pomocníky z mojí dílny. Pokud vypadají trochu jinak, než ta vaše, nevadí, je to v pořádku. Jak už jsem psala, patky kupujete na svůj šicí stroj.

 Základní šicí patka 

Je základ! Je možné s ní ušít téměř vše. Řekla bych, že takto patky je několik v jednom. Podle šířky základní patky určujeme šíři sešitého švu- okraj patky kopíruje okraj látky.

Patka pro šití aplikace

Tato patka je otevření. Díky tomu dobře vidíme na práci, především při tvorbě aplikace nebo ozdobném prošívání. Může být také z průsvitného plastu.

Zipová patka

Je určená k našívání zipů. Můžete ji použít na šití i v špatně dostupných místech. Využít toho, že je úzká.

Patka s vrchním podáváním- kráčející patka

Ocení jí hlavně švadlenky, které se věnují šití polštářků a dek.

Podává vrchní vrstvu materiálu, ten se potom posouvá souměrně s vrstvou spodní. S kráčející patku můžeme šít vlastně pořád – vyměnit jí za patku základní. Nevýhodou je její šířka, je širší a neohrabanější než patka základní a hlučnost.

Quiltovací patka

Patka na volné prošívání- quiltování. Nepatří k základním šicím patkám, jedná se už o patku speciální na speciální šicí techniku. Můžete jí nahradit patkou látací, která se dříve často používala na záplatování oblečení. Je to patka s kulatým nebo oválným okýnkem. Nedosedá až na látku. Když šijme touto patkou, většinou vypínáme zoubky spodního podavače.

Patka na vyšívání knoflíkových dírek

Patří k základní výbavě šicího stroje.  Jak už název napovídá, umožňuje vyšívání dírek. Dnes už koupíme stroje, které knoflíkové dírky vyšívají automaticky.

 

Na trhu je celá škála patek. Při koupi nové patky zvažte, zde jí opravdu využijete. Patky mohou být užitečnými pomocníky, ale také mohou nevyužitě zahálet v šuplíku.

Bez které šicí patky se neobejdete vy?

 

Ještě vás může zajímat:

Jaký šicí stroj si mám koupit?

Overlock

Vyšívací šicí stroj

 

 

Lektorka šití a online podnikatelka.

Zakladatelka Online školy šití. Autorka online kurzů a elektronických knih.

Ukážu vám tvořivý svět šití.

 

Máte chuť tvořit něco vlastními rukama, ale netušíte, jak začít, pak jste na správném místě.

Zvu vás do hravého online kurzu zdarma: ŠIJU PRO RADOST

Který vás naučí vytvářet malé projekty s lehkostí a jistotou, přinese radost do vašeho šicího světa. Postupy šití jsou zpracovány jako video návody. Máte možnost se zapojit do aktuální výměnné hry pro švadlenky - Swapu.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky